Ferazat Gürsoy Biyografi


16 Aralık 1943 yılında Lefkoşa’da dünyaya geldiğim rivayet edilir. Üç’ü kız, dört çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğuyum.

İlk ve ortaokul ve lise öğrenimimi Lefkoşa’da gördüm. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra çok istediğim halde yüksek tahsile gidemedim. Kıbrıs’taki Amerikan Büyükelçiliği’ne bağlı C.A.R.E. yardım kuruluşunda görev alarak erken yaşta hayata atıldım.

Hayatı benimle paylaşan ve benimle birlikte bir ömür geçiren eşim Serda ile 1969 yılında evlendim. İki çocuk – Çamay ve Mustafa- ve üç torun  (Mehmet, Serda ve Yağız) sahibiyiz.

Müzikle ilgim ortaokul sıralarında okul bandosuna katılarak başladı. O günden bu yana, vurgulu çalgılar, hep kullandığım enstrümanlar oldu. Müzik yaşamımda, Kamuran Aziz ve Arkadaşları, The Lightnings, Duo Arman-Ferahzat, Bayrak Kuartet, Sıla 4 ve Türk Filarmoni Toğluluğu’nda faal oldum. Bu arada, ülkemizde ilk defa 60’lı yıllarda başlayan ‘halk dansları’ çalışmalarında, ülkemizin ilk ‘Halk Dansları Davulcusu’ oldum. Bu çalışmalar, daha sonraki yıllarda SILA 4 ile yapacağımız çalışmalarda, benim için çok özel bir deneyim oldu.

Kıbrıslı Türklere ait özellikli müzik kültürünün araştırılması, ortaya çıkarılması ve yaşatılması, ayrıca bu yolla, gelecek kuşaklara aktarılmasını, arkadaşlarım Erdinç, Aydın ve yeri hep boş kalan Raif’le adeta bir misyon olarak kabul ettik.

Aradan geçen bunca yıla karşın çalışmalarımızın hala daha kabul görmesi, halkımızın bana ve arkadaşlarıma “Efsane” ünvanını uygun görmesi, bizler için büyük onur olmuştur.

Müzik yaşamımın en değerli yerinde bulunan Sıla 4 ve şarkıları, kendimi ve arkadaşlarımı, nereden nereye geldiğimizi anlatmanın en kestirme yolu olmuştur diye düşünüyorum.