Raif Denktaş Biyografi


1951 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlk öğrenimini Lefkoşa’da Köşklüçiftlik İlkokulu’nda, orta öğrenimini İngiliz Okulu ve Ankara Maarif Koleji’nde yaptı.

Müziğe 1963 yılında gitar dersleri alarak başladı. Bir yıl kadar süren özel gitar dersleri 1963 olaylarının çıkması ve ailesiyle birlikte Ankara’ya gitmesi nedeniyle noktalandı. Ancak müzik çalışmaları Ankara’da devam etti. Ankara Koleji Hafif Müzik Orkestrası’nda bas gitarist ve vokalist olarak görev yaptı.

Kıbrıs’a döndükten sonra, Bayrak Kuartet’e bas gitarist olarak katıldı. 1969 yılında, grubun Kıbrıs folklorune yönelik çalışmalara başlamasında önemli katkıları oldu.

Grup arkadaşı Erdinç Gündüz’le birlikte, ilk beste çalışmalarını Ankara’da ODTü’de öğrenim gördüğü sıralarda yaptı. Sıla 4 şarkılarının önemli bir bölümünde tek veya ortak çalışma olarak imzası bulunmaktadır.

1976 yılında, ODTÜ’deki öğrenimini yarıda bırakarak Kıbrıs’a döndü ve politikaya atıldı.  Kurucusu olduğu Sosyal Demokrat Parti’nin, barajı geçemeyip Meclis’e girememesi sonrasında İngiltere’ye giderek yarım kalan öğrenimini St. Catherine’s College’de tamamladı. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Özel Danışmanlığı ve DAÜ’de öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

1985 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.