Erdinç Gündüz Biyografi


1949’da Baf’ın Esentepe köyünde doğdum. 

Müziğe 6 yaşındayken keman dersleri alarak başladım. İlköğrenim yıllarında, özellikle müzik başta olmak üzere tüm okul faaliyetlerinde yer aldım. Bir yandan Royal Schools Of Music sınavlarını verirken bir yandan da İngiliz Okulu’nda okuduğum süre boyunca, okulun “klasik müzik” orkestrasında viola çaldım.  

Gitarla, 1963 yılı sonlarında tanıştım. Keman çalışmaları ile kazandığım  teorik ve pratik deneyimler, gitara çabuk uyum sağlamamda önemli bir avantaj oldu. 1964 yılında Bayrak Kuartet’e gitarcaı ve solist olarak katıldım. Bayrak Kuartet’tan sonra isim değiştiren Sıla 4’ün kurucularından biriyim. 1969 yılında mücahitlik görevini tamamladıktan sonra, Kıbrıs’tayken  Sıla 4’de, birlikte müzik çalışmaları yaptığım iki arkadaşım Aydın Kalfaoğlu ve Raif Denktaş’la birlikte yüksek öğrenim için Ankara’ya gittim. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki öğrenimini sürdürürken, aynı evde kaldığım iki arkadaşımla müzik ve beste çalışmalarını sürdürdüm. 

Sıla 4, Kıbrıs şarkı ve türküleri üzerindeki çalışmalarını  bu dönemde yoğunlaştırdı. Anonim veya Kıbrıslı müzikçilere ait türkü ve ezgileri çok seslilik anlayışı ile repertuarına katan grup,  bir yandan da  türkü formundaki çok seslendirilmiş besteler üzerinde çalışmalar yaptı. 
İlginç bulunan çalışmalarımız Türkiyede yapımcıların dikkatini çekti.   İlk plak yapma teklifini bu dönemde aldık ve 4 plaklık bir anlaşma yaptık. 

1971 yılında, Sıla 4’ün, Kıbrıs’lı bestecilerden Kamuran Aziz’in “Kıbrısım” adlı eseri ile anonim bir Kıbrıs türküsü olan “Dolama”’nın yer aldığı ilk 45’liği satışa çıkarıldı. İlk plakla olağaüstü ilgi toplamayı başaran Sıla 4, 1972  yılına kadar, arada, anlaşmalı oldukları ilk plak şirketini de değiştirerek,  Türkiye’de toplam 4 plak daha yaptı.

1972 yılında Kıbrıs’a döndüm ve  Bayrak Radyosu, Müzik Bölümü’nde Program Yapımcısı olarak göreve başladım.  Meslek olarak seçtiğim “Radyo-TV” alanında “TV Program Yapımcılığı” ve “Radyo-TV Yöneticiliği” eğitimimi Almanya’da aldım.  Daha sonra BRT adını alacak olan Bayrak Radyosu’nda, sırası ile Müzik Yayınları Sorumlusu, Program Amirliği ve  Yayınlardan Sorumlu Koordinatör Yardımcılığı görevlerinde bulundum. 

1994 yılı başlarında BRT Kurumu’ndan ayrıldım ve Kıbrıs Yayınclık Ltd.’e bağlı “Kıbrıs FM” ve “Kıbrıs TV”nin kuruluşunda görev aldım.  Kıbrıs Fm / KTV Genel Müdürlüğü görevinden 2008 Temmuz’unda ayrıldım.    2004 yılından bu yana Lefkoşa’daki Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’den öğretim görevlisiyim.

Gerçek mesleğim Radyo-Televizyon. Ancak “müzik” yaşamımda çok önemli bir yere sahip.  Başka bir deyişle müzik, yaşamımın ‘vazgeçilmez’lerinden biri.
Kendimin veya grup arkadaşlarımla  ortaklaşa yapmış olduğum 30 kadar beste çalışması ve 10 kadar “düzenleme” bulunmakta.  

Bu parçaların bir bölümü, gerek Sıla 4 etiketi ile Türkiye’de yapılan  plaklarda, gerekse arkadaşım Raif’in ölümünden sonra Kıbrıs’ta satışa çıkarılan Sıla 4’ün  “Anı” kasetinde yer almıştır.

1976 yılında hayatımı birleştirdiğim, emekli bir eğitimci olan eşim Melek Gündüz’le, 1977 doğumlu Arda isimli bir oğlumuz, 1978 doğumlu Aysu ve 1982 doğumlu Mine isimli iki  de kızımız var. .